Rynek nieruchomości na terenie Zakopanego w pierwszych trzech kwartałach 2010 roku oraz prognoza na 2011 rok

Na terenie miasta Zakopane w pierwszych trzech kwartałach 2010 roku (analizowano dane do końca   września 2010 r) odnotowano około 160 transakcji sprzedaży lokali mieszkalnych z tego około 70 % stanowiła sprzedaż nowych apartamentów na rynku pierwotnym natomiast pozostałe 30% stanowił rynek wtórny. Średnia cena 1 m2 pow. uż. lokalu mieszkalnego kształtowała się na poziomie około 9 000 zł/m2. W segmencie nieruchomości zabudowanych odnotowano około 20 transakcji i tutaj średnia cena 1 m2 pow. uż. budynku wraz z gruntem  kształtowała się na poziomie około 6600 zł/m2 pow. uż. natomiast w segmencie gruntów zawarto około pięćdziesięciu transakcji z czego dotyczących gruntów inwestycyjnych budowlanych tylko kilkanaście, których poziom cenowy kształtował się na poziomie około 1000 zł/m2.
Ogólnie rzecz biorąc na lokalnym rynku nieruchomości w Zakopanem widać wyraźną stabilizację cen w zakresie wszystkich segmentów nieruchomości. Wiodącym wyznacznikiem w odniesieniu do przyszłych inwestycji na terenie Zakopanego są powstające plany zagospodarowania przestrzennego, które stopniowo pokrywają coraz to większą powierzchnię miasta. Na pewno w przeciągu kilku najbliższych lat na terenie Zakopanego powstanie kilka stacji paliw, centrów handlowych, nowy dworzec PKS z galerią handlową oraz obiekty pensjonatowo – hotelowe, dla których zarezerwowano już miejsce w projektowanych planach zagospodarowania przestrzennego.
Prognozuje się iż w 2011 roku nastąpi delikatne odbicie z niewielkim trendem wzrostowym na lokalnym rynku nieruchomości w Zakopanem, które powinno utrzymywać się na stałym poziomie przez najbliższe lata. W przeciągu kilku lat nastąpi dowartościowanie terenów peryferyjnych powiatu tatrzańskiego w szczególności gminy Bukowina Tatrzańska gdzie aktualny poziom cen nieruchomości jest wciąż bardzo atrakcyjny i konkurencyjny w stosunku do Zakopanego i Kościeliska.
Szersza analiza w zakresie rynku nieruchomości na terenie Zakopanego i okolic w latach 2010 i 2011 jest w trakcie opracowywania i będzie dostępna nawww.suchodol.com oraz MRN.pl

ZAKOPANE – RYNEK MIESZKAŃ

Miasto Zakopane słynące z turystyki wysokogórskiej jest wciąż w centrum zainteresowania inwestorów zarówno indywidualnych jak i developerów, firm i spółek handlowych, budujących budynki wielomieszkaniowe z lokalami na sprzedaż bądź wynajem. Okazuje się że, średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Zakopanym to wydatek rzędu około 10 tysięcy złotych i więcej. Prestiż który jest związany z posiadaniem apartamentu w tak ekskluzywnym miejscu sprawia że nie brakuje też chętnych na taki zakup.
Podhalem interesują się również zagraniczni inwestorzy którzy widzą w tym regionie spory potencjał turystyczny napędzany zwłaszcza przez turystów zza wschodniej granicy, którzy chętnie przyjeżdżają na wypoczynek w Tatry. To wszystko sprawia, że zakup nieruchomości w rejonie Podhala jeszcze jakiś czas, mimo ich wysokiej ceny będzie wyjątkowo opłacalny.